
Molex
Product No:
0395305116
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.393
10.393
10
8.90055
89.0055
25
8.49376
212.344
50
7.63534
381.767
100
7.228835
722.8835
250
6.551086
1637.7715
500
6.099304
3049.652
1000
5.760448
5760.448
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle ESE 39530 |
| Package | Bulk |
| Features | Positions Stamped, Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.56 Nm (5.0 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.591" (15.00mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 5mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 039530 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 16 |
| Positions Per Level | 16 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |