
Molex
Product No:
0395315002
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6935
0.6935
10
0.4313
4.313
25
0.36898
9.2245
50
0.33155
16.5775
100
0.32471
32.471
250
0.276336
69.084
500
0.262523
131.2615
1000
0.234888
234.888
5000
0.183768
918.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle ESE 39531 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.472" (12.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 039531 |
| Contact Tail Length | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |