
Molex
Product No:
0395315003
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.102
1.102
10
0.68875
6.8875
25
0.58938
14.7345
50
0.52972
26.486
100
0.518605
51.8605
250
0.44137
110.3425
500
0.419292
209.646
1000
0.375164
375.164
5000
0.293512
1467.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle ESE 39531 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.472" (12.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 039531 |
| Contact Tail Length | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |