
Molex
Product No:
0395321016
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 16POS 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6455
4.6455
10
3.54065
35.4065
25
3.31664
82.916
50
2.94823
147.4115
100
2.884105
288.4105
250
2.659772
664.943
500
2.403405
1201.7025
1000
2.131021
2131.021
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle ESE 39532 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.472" (12.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 039532 |
| Contact Tail Length | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Positions | 16 |
| Positions Per Level | 16 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |