
Molex
Product No:
0395332004
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1065
3.1065
10
2.3693
23.693
25
2.21882
55.4705
50
1.97239
98.6195
100
1.929545
192.9545
250
1.779426
444.8565
500
1.607932
803.966
1000
1.425694
1425.694
5000
1.339937
6699.685
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle ESE 39533 |
| Package | Bulk |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.56 Nm (5.0 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 270° |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.020" (25.91mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 5mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 039533 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |