
Molex
Product No:
0395332006
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6645
4.6645
10
3.553
35.53
25
3.32804
83.201
50
2.95811
147.9055
100
2.89389
289.389
250
2.668816
667.204
500
2.411556
1205.778
1000
2.13825
2138.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle ESE 39533 |
| Package | Bulk |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.56 Nm (5.0 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 270° |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.020" (25.91mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 5mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 039533 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |