
Molex
Product No:
0395333512
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.8515
9.8515
10
8.67255
86.7255
25
8.17988
204.497
50
7.78563
389.2815
100
7.63781
763.781
250
6.65228
1663.07
500
6.405888
3202.944
1000
6.159515
6159.515
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle ESE 39533 |
| Package | Bulk |
| Features | Retention Latches (Wire Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.56 Nm (5.0 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.020" (25.91mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 5mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 039533 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 12 |
| Positions Per Level | 12 |
| Contact Mating Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |