
Molex
Product No:
0395340004
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.774
2.774
10
2.10045
21.0045
25
1.94712
48.678
50
1.75066
87.533
100
1.70791
170.791
250
1.494426
373.6065
500
1.366328
683.164
1000
1.23823
1238.23
5000
1.088795
5443.975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle ESE 39534 |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 18 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.56 Nm (5.0 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.591" (15.00mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 6.5mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 039534 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |