
Molex
Product No:
0395430002
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 2POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0165
1.0165
10
0.63745
6.3745
25
0.5453
13.6325
50
0.49001
24.5005
100
0.479845
47.9845
250
0.408348
102.087
500
0.387942
193.971
1000
0.347111
347.111
5000
0.271558
1357.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | Eurostyle ESE 39543 |
| Current | 10 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | - |
| Wire Gauge | 14-24 AWG |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.34 Nm (3.0 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | 039543 |
| Positions Per Level | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | Steel |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated |