
Molex
Product No:
0395430602
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 2POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.6384
6.384
25
0.54606
13.6515
50
0.49096
24.548
100
0.4807
48.07
250
0.409146
102.2865
500
0.388683
194.3415
1000
0.347757
347.757
5000
0.27207
1360.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | Eurostyle ESE 39543 |
| Current | 10 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | - |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.34 Nm (3.0 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | 039543 |
| Positions Per Level | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Brass |
| Screw Material - Plating | Steel |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated |