
Molex
Product No:
0395443007
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 7P SIDE ENT 5.08MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1065
3.1065
10
2.3693
23.693
25
2.21882
55.4705
50
1.97239
98.6195
100
1.929545
192.9545
250
1.779426
444.8565
500
1.607932
803.966
1000
1.425694
1425.694
5000
1.339937
6699.685
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Black |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle ESE 39544 |
| Current | 15 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | - |
| Wire Gauge | 12-30 AWG |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.51 Nm (4.5 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | 039544 |
| Positions Per Level | 7 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Brass |
| Screw Material - Plating | Steel |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated |