
Molex
Product No:
0397000104
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK 4POS 45DEG 5.08MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7835
2.7835
10
2.10995
21.0995
25
1.95548
48.887
40
1.757975
70.319
104
1.715206
178.381424
312
1.500791
468.246792
520
1.372161
713.52372
1040
1.243522
1293.26288
4992
1.09344
5458.45248
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle 39700 |
| Current | 18 A |
| Package | Tray |
| Voltage | 300 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 12-26 AWG |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screwless - Push Button Clamp |
| Mating Orientation | 45° (135°) Angle with Board |
| Base Product Number | 039700 |
| Positions Per Level | 4 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated |