
Molex
Product No:
0397000403
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK 3POS 45DEG 5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0615
2.0615
10
1.558
15.58
25
1.444
36.1
50
1.29827
64.9135
100
1.26654
126.654
250
1.108232
277.058
500
1.013232
506.616
1000
0.918242
918.242
5000
0.807424
4037.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | Eurostyle 39700 |
| Current | 10 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | - |
| Wire Gauge | 14-26 AWG |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screwless - Push Button Clamp |
| Mating Orientation | 45° (135°) Angle with Board |
| Base Product Number | 039700 |
| Positions Per Level | 3 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated |