
RAF Electronic Hardware
Product No:
0398-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
5/16HD X 1.00 X 6-32 THD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.341
8.341
5
8.1187
40.5935
10
7.9002
79.002
25
7.68018
192.0045
50
7.24147
362.0735
100
7.02202
702.202
250
6.363708
1590.927
500
6.144258
3072.129
1000
5.924818
5924.818
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Panel Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.313" (7.94mm) |
| Thread Size | #6-32 |
| Head Diameter | 0.313" (7.94mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 1.313" (33.34mm) |
| Length - Below Head | 1.000" (25.40mm) 1" |