
Molex
Product No:
0398800306
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 6P SIDE ENT 5.08MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.223
2.223
10
1.6796
16.796
25
1.55648
38.912
50
1.39954
69.977
100
1.36534
136.534
250
1.194682
298.6705
500
1.092291
546.1455
1000
0.98989
989.89
5000
0.870418
4352.09
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Black |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle 39880 |
| Current | 13.5 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 16-30 AWG |
| Screw Thread | M3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.68 Nm (6 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | 039880 |
| Positions Per Level | 6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Copper Alloy - Nickel Plated |
| Screw Material - Plating | Copper Alloy - Nickel Plated |
| Contact Material - Plating | Copper Alloy - Tin Plated |