
Molex
Product No:
0398800504
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 2P SIDE ENT 5.08MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.204
2.204
10
1.66535
16.6535
25
1.54356
38.589
50
1.38795
69.3975
100
1.354035
135.4035
250
1.184802
296.2005
500
1.083228
541.614
1000
0.981682
981.682
5000
0.863208
4316.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Black |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle 39880 |
| Current | 13.5 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 16-30 AWG |
| Screw Thread | M3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.68 Nm (6 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 2 |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | 039880 |
| Positions Per Level | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Brass - Nickel Plated |
| Screw Material - Plating | Bronze - Nickel Plated |
| Contact Material - Plating | Copper - Tin Plated |