
Molex
Product No:
0398890042
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 2P SIDE ENT 5.08MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.6688
6.688
25
0.57228
14.307
50
0.51452
25.726
100
0.50369
50.369
250
0.428716
107.179
500
0.407265
203.6325
1000
0.364401
364.401
5000
0.285086
1425.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Black |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle 39889 |
| Current | 17.5 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 14-30 AWG |
| Screw Thread | M3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.6 Nm (5.3 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | 039889 |
| Positions Per Level | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Copper Alloy - Nickel Plated |
| Screw Material - Plating | Copper Alloy - Nickel Plated |
| Contact Material - Plating | Copper Alloy - Tin Plated |