
Molex
Product No:
0399100108
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 8P SIDE ENT 10.16MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
21.888
21.888
10
21.01495
210.1495
25
20.28554
507.1385
50
19.55594
977.797
100
18.972165
1897.2165
250
18.607346
4651.8365
500
18.242489
9121.2445
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Black |
| Pitch | 0.400" (10.16mm) |
| Series | Eurostyle 39910 |
| Current | 60 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 600 V |
| Features | - |
| Wire Gauge | 6-18 AWG |
| Screw Thread | M4 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 1.36 Nm (12 Lb-In) |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | 039910 |
| Positions Per Level | 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Clamp Material - Plating | Brass - Nickel Plated |
| Screw Material - Plating | Bronze - Tin Plated |
| Contact Material - Plating | Copper - Tin Plated |