
Molex
Product No:
0399700102
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 2P SIDE ENT 10.16MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.265
8.265
10
6.51415
65.1415
25
6.1959
154.8975
50
5.62419
281.2095
100
5.4017
540.17
250
4.766226
1191.5565
500
4.44847
2224.235
1000
4.130724
4130.724
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Black |
| Pitch | 0.400" (10.16mm) |
| Series | Eurostyle 39970 |
| Current | 60 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | - |
| Wire Gauge | 6 AWG |
| Screw Thread | M4 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 1.36 Nm (12 Lb-In) |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | 039970 |
| Positions Per Level | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Clamp Material - Plating | Brass - Nickel Plated |
| Screw Material - Plating | Bronze - Tin Plated |
| Contact Material - Plating | Copper - Tin Plated |