
NMB Technologies Corporation
Product No:
04010SA-05L-AA-D0
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FAN AXIAL 40X10MM BALL 5VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.336
10.336
10
9.8648
98.648
25
9.27808
231.952
50
8.92563
446.2815
100
8.221015
822.1015
250
7.692492
1923.123
500
7.575053
3787.5265
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NMB Technologies Corporation |
| RPM | 5500 RPM |
| Noise | 21.5dB |
| Width | 10.00mm |
| Series | 04010SA |
| Weight | - |
| Package | Bulk |
| Air Flow | 4.9 CFM (0.137m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 400 mW |
| Voltage Range | 4.5 ~ 5.5VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Static Pressure | 0.110 in H2O (27.4 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | 50000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.080A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |