0402-47NK
API Delevan Inc.
Product No:
0402-47NK
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 47NH 150MA 830MOHM SMD
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Drum Core, Wirewound
Series 402
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 20 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 47 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Obsolete
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
DC Resistance (DCR) 830mOhm Max
Current Rating (Amps) 150 mA
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 2.1GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz