
NMB Technologies Corporation
Product No:
04028VA-24N-CA-00
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 40X28.1MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.3045
15.3045
10
14.6129
146.129
25
13.74308
343.577
50
13.22134
661.067
100
12.17748
1217.748
250
11.394642
2848.6605
500
11.220678
5610.339
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NMB Technologies Corporation |
| RPM | 13000 RPM |
| Noise | 44.5dB |
| Width | 28.10mm |
| Series | 04028VA |
| Weight | 0.121 lb (54.88 g) |
| Package | Bulk |
| Air Flow | 14.5 CFM (0.406m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 2.4 W |
| Voltage Range | 10 ~ 26.4VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Static Pressure | 0.840 in H2O (209.2 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | IP69K - Dust Tight, High Temp Water Jets, Waterproof |
| Base Product Number | 04028VA |
| Current Rating (Amps) | 0.100A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |