
Littelfuse Inc.
Product No:
0437.375WR
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BRD MT 375MA 125VAC/VDC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0355
1.0355
5
1.0032
5.016
10
0.93955
9.3955
50
0.7771
38.855
100
0.64771
64.771
250
0.631484
157.871
500
0.534318
267.159
1000
0.469556
469.556
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 437 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Melting I²t | 0.01 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, UR |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.064" W x 0.032" H (3.20mm x 1.63mm x 0.82mm) |
| DC Cold Resistance | 1.33 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 375 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |