
Littelfuse Inc.
Product No:
0447002.YXP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BRD MT 2A 350VAC 125VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1495
1.1495
5
1.1096
5.548
10
1.03835
10.3835
50
0.85937
42.9685
100
0.716205
71.6205
250
0.69825
174.5625
500
0.590843
295.4215
1000
0.519222
519.222
5000
0.46551
2327.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 447 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Melting I²t | 2.8 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Radial, Box |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, METI, UL |
| Size / Dimension | 0.430" L x 0.150" W x 0.404" H (10.92mm x 3.81mm x 10.26mm) |
| DC Cold Resistance | 0.056 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 350 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 2 A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A AC, 50A DC |