
Littelfuse Inc.
Product No:
0456020.ER
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BRD MT 20A 125VAC 100VDC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.054
5.054
5
4.8792
24.396
10
4.7044
47.044
50
3.65902
182.951
100
3.04912
304.912
250
2.962024
740.506
500
2.526411
1263.2055
1000
2.395738
2395.738
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | NANO²® 456 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Melting I²t | 18 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 2-SMD, Square End Block |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cULus, PSE |
| Size / Dimension | 0.398" L x 0.123" W x 0.123" H (10.10mm x 3.12mm x 3.12mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0023 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 100 V |
| Current Rating (Amps) | 20 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A AC, 300A DC |