
Littelfuse Inc.
Product No:
0460001.ER
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC 2SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9165
2.9165
5
2.8234
14.117
10
2.72555
27.2555
50
2.1413
107.065
100
1.75199
175.199
250
1.703312
425.828
500
1.459979
729.9895
1000
1.362642
1362.642
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | PICO® 460 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Melting I²t | 2.01 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, PSE, UL |
| Size / Dimension | 0.285" L x 0.170" W x 0.120" H (7.24mm x 4.32mm x 3.05mm) |
| DC Cold Resistance | 0.3 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |