
Littelfuse Inc.
Product No:
0471005.NAT1L
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.52
1.52
5
1.4744
7.372
10
1.38035
13.8035
50
1.14228
57.114
100
0.951805
95.1805
250
0.928036
232.009
500
0.785251
392.6255
1000
0.69007
690.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | PICO® II 471 |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Melting I²t | 15.4 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | PSE, UR |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm) |
| DC Cold Resistance | 0.008 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 5 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |