
RAF Electronic Hardware
Product No:
0472-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
1/2HD X 15/16 X 1/4-20 THD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.0655
8.0655
5
7.8489
39.2445
10
7.63705
76.3705
25
7.4252
185.63
50
7.00074
350.037
100
6.7887
678.87
250
6.1522
1538.05
500
5.940065
2970.0325
1000
5.72793
5727.93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Panel Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.563" (14.29mm) |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Head Diameter | 0.500" (12.70mm) 1/2" |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 1.500" (38.10mm) |
| Length - Below Head | 0.938" (23.81mm) |