
RAF Electronic Hardware
Product No:
0473-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
1/2HD X 1.00 X 1/4-20 THD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.478
14.478
5
14.0885
70.4425
10
13.69615
136.9615
25
12.91392
322.848
50
12.52271
626.1355
100
11.740005
1174.0005
250
10.9573
2739.325
500
10.565957
5282.9785
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Panel Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.563" (14.29mm) |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Head Diameter | 0.500" (12.70mm) 1/2" |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 1.563" (39.69mm) |
| Length - Below Head | 1.000" (25.40mm) 1" |