
Littelfuse Inc.
Product No:
0477001.MXP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CERM 1A 500VAC 400VDC 5X20
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.805
1.805
5
1.7195
8.5975
10
1.63305
16.3305
50
1.31784
65.892
100
1.11739
111.739
250
1.088738
272.1845
500
0.916826
458.413
1000
0.816544
816.544
5000
0.716262
3581.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 477 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 1.8 |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cULus, PSE, SEMKO, VDE |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| DC Cold Resistance | 0.1394 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Voltage Rating - DC | 400 V |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A AC, 1.5kA DC |