
Littelfuse Inc.
Product No:
0477008.MXEP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CERM 8A 500VAC 400VDC 5X20
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.926
2.926
5
2.831
14.155
10
2.7341
27.341
50
2.14814
107.407
100
1.7575
175.75
250
1.70867
427.1675
500
1.464577
732.2885
1000
1.366946
1366.946
5000
1.220484
6102.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 477 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 203.52 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cULus, PSE, SEMKO |
| Size / Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| DC Cold Resistance | 0.008305 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Voltage Rating - DC | 400 V |
| Current Rating (Amps) | 8 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A AC, 500A DC |