
Littelfuse Inc.
Product No:
0477012.MXEP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CERM 12A 500VAC 400VDC 5X20
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.679
2.679
5
2.5555
12.7775
10
2.4282
24.282
50
1.95928
97.964
100
1.661075
166.1075
250
1.618496
404.624
500
1.362946
681.473
1000
1.213882
1213.882
5000
1.064808
5324.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 477 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 576 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cULus, PSE |
| Size / Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| DC Cold Resistance | 0.00473 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Voltage Rating - DC | 400 V |
| Current Rating (Amps) | 12 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A AC, 500A DC |