
Littelfuse Inc.
Product No:
0501010.WRS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BOARD MOUNT 10A 32VDC 1206
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.406
1.406
5
1.3642
6.821
10
1.27585
12.7585
50
1.05602
52.801
100
0.88008
88.008
250
0.85804
214.51
500
0.726047
363.0235
1000
0.638039
638.039
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 501 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Melting I²t | 10.385 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, UL |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.064" W x 0.033" H (3.20mm x 1.63mm x 0.84mm) |
| DC Cold Resistance | 0.00427 Ohms |
| Voltage Rating - DC | 32 V |
| Current Rating (Amps) | 10 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 150A |