
RAF Electronic Hardware
Product No:
0502-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
1/2HD X 1 3/8 X 1/4-28 THD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.172
11.172
5
10.8699
54.3495
10
10.56875
105.6875
25
9.96436
249.109
50
9.66264
483.132
100
9.05863
905.863
250
8.454734
2113.6835
500
8.152767
4076.3835
1000
7.850819
7850.819
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Panel Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.563" (14.29mm) |
| Thread Size | 1/4"-28 |
| Head Diameter | 0.500" (12.70mm) 1/2" |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 1.938" (49.21mm) |
| Length - Below Head | 1.375" (34.93mm) |