
Littelfuse Inc.
Product No:
0505010.MXEP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CERM 10A 450VAC 250VDC 3AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.579
4.579
5
4.4251
22.1255
10
4.26645
42.6645
50
3.31835
165.9175
100
2.765355
276.5355
250
2.686334
671.5835
500
2.291286
1145.643
1000
2.172774
2172.774
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 505 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 91 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cULus, SEMKO |
| Size / Dimension | 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0167 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 450 V |
| Voltage Rating - DC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 10 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 20kA AC, 1kA DC |