
Littelfuse Inc.
Product No:
0505012.MXEP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CERM 12A 450VAC 250VDC 3AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.427
4.427
5
4.2788
21.394
10
4.12585
41.2585
50
3.20872
160.436
100
2.673965
267.3965
250
2.597604
649.401
500
2.215609
1107.8045
1000
2.101001
2101.001
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 505 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 192 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cULus, SEMKO |
| Size / Dimension | 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0117 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 450 V |
| Voltage Rating - DC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 12 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 20kA AC, 1kA DC |