
Littelfuse Inc.
Product No:
0505016.MXP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CERM 16A 500VAC 500VDC 3AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.465
4.465
5
4.3149
21.5745
10
4.161
41.61
50
3.23627
161.8135
100
2.69686
269.686
250
2.619796
654.949
500
2.234533
1117.2665
1000
2.118946
2118.946
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 505 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 51 |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cULus |
| Size / Dimension | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0073 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Voltage Rating - DC | 500 V |
| Current Rating (Amps) | 16 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50kA AC, 20kA DC |