
Littelfuse Inc.
Product No:
0505030.MXEP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CERM 30A 500VAC 500VDC 3AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.859
6.859
5
6.6139
33.0695
10
6.3688
63.688
50
4.89934
244.967
100
4.164515
416.4515
250
3.91951
979.8775
500
3.429576
1714.788
1000
3.307092
3307.092
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 505 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 280 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cULus |
| Size / Dimension | 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0038 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Voltage Rating - DC | 500 V |
| Current Rating (Amps) | 30 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 30kA AC, 20kA DC |