
Littelfuse Inc.
Product No:
0508.500MX6P
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CERM 500MA 600VAC/VDC 3AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.12
9.12
5
8.7989
43.9945
10
8.47305
84.7305
50
6.51757
325.8785
100
5.53983
553.983
250
5.214018
1303.5045
500
4.562242
2281.121
1000
4.399317
4399.317
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 508 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 0.259 |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cULus |
| Size / Dimension | 0.248" Dia x 1.260" L (6.30mm x 32.00mm) |
| DC Cold Resistance | 3.572 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 600 V |
| Voltage Rating - DC | 600 V |
| Current Rating (Amps) | 500 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA |