
Littelfuse Inc.
Product No:
0521002.YAT1L
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BOARD MOUNT 2A 75VDC AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2825
1.2825
5
1.2426
6.213
10
1.1628
11.628
50
0.96254
48.127
100
0.80218
80.218
250
0.782078
195.5195
500
0.66177
330.885
1000
0.581552
581.552
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | Yellow |
| Series | PICO® II 521 |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Melting I²t | 0.405 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Obsolete |
| Approval Agency | CSA, cURus |
| Size / Dimension | 0.135" Dia x 0.315" L (3.42mm x 8.00mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0473 Ohms |
| Voltage Rating - DC | 75 V |
| Current Rating (Amps) | 2 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 300A |