
Littelfuse Inc.
Product No:
0527040.UXTHP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CERM 40A 500VAC 500VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.668
14.668
5
13.5413
67.7065
10
12.41175
124.1175
40
10.719562
428.78248
80
9.027024
722.16192
230
8.462809
1946.44607
500
7.616511
3808.2555
1000
7.334418
7334.418
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 527 |
| Package | Tray |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 1090 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Radial Bend Cylinder |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus |
| Size / Dimension | 0.293" Dia x 1.352" L (7.45mm x 34.35mm) |
| DC Cold Resistance | 0.000002 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Voltage Rating - DC | 500 V |
| Current Rating (Amps) | 40 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA |