
Molex
Product No:
0534260810
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 8POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.58235
5.8235
80
0.48545
38.836
1000
0.388408
388.408
5000
0.339853
1699.265
10000
0.322867
3228.67
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Mini-Lock 53426 |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | White |
| Insulation Height | 0.264" (6.70mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 053426 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBTP), Glass Filled |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.134" (3.40mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |