
Molex
Product No:
0537480208
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG 20POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1755
2.1755
10
1.8525
18.525
100
1.53045
153.045
1000
1.208248
1208.248
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | SlimStack 53748 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.094" (2.40mm) |
| Base Product Number | 053748 |
| Number of Positions | 20 |
| Mated Stacking Heights | 3mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |