
Phoenix Contact
Product No:
0552024
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN TERM BLK FEED THRU 8-26 AWG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.6335
5.6335
10
5.47865
54.7865
50
5.1205
256.025
100
4.71086
471.086
250
4.352444
1088.111
500
4.147643
2073.8215
1000
3.891618
3891.618
2500
3.37953
8448.825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Feed Through |
| Color | Gray |
| Series | CLIPLINE MBK |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Current - UL | 50 A |
| Voltage - UL | 600V |
| Current - IEC | 41 A |
| Voltage - IEC | 500V |
| Product Status | Last Time Buy |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 10mm |
| Terminal - Width | 8.2mm |
| Termination Style | Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Wire Gauge or Range - AWG | 8-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-10mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |