
Phoenix Contact
Product No:
0561002
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TERM BLK FEED THRU 12-24AWG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6835
4.6835
10
4.5543
45.543
50
4.256
212.8
100
3.91552
391.552
250
3.6176
904.4
500
3.447398
1723.699
1000
3.23456
3234.56
2500
3.068386
7670.965
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Feed Through |
| Color | Gray |
| Series | CLIPLINE MXK |
| Package | Bulk |
| Features | Explosion Proof, Harsh Environment |
| Fuse Type | - |
| Voltage - UL | - |
| Current - IEC | 32 A |
| Voltage - IEC | 690V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 8mm |
| Terminal - Width | 6.2mm |
| Termination Style | Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |