
RAF Electronic Hardware
Product No:
0586-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PANEL SCREW KNOB SLOTTED #6-32
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.47
2.47
5
2.0596
10.298
10
1.8544
18.544
25
1.64844
41.211
50
1.48352
74.176
100
1.442385
144.2385
250
1.401174
350.2935
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Panel Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.125" (3.18mm) 1/8" |
| Thread Size | #6-32 |
| Head Diameter | 0.313" (7.95mm) 5/16" |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 0.687" (17.45mm) |
| Length - Below Head | 0.563" (14.30mm) 9/16" |