
RAF Electronic Hardware
Product No:
0591-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
5/16HD X 13/16 X 6-32 THD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.223
2.223
5
2.109
10.545
10
2.0539
20.539
25
1.99842
49.9605
50
1.94275
97.1375
100
1.831695
183.1695
250
1.720716
430.179
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Panel Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.125" (3.18mm) 1/8" |
| Thread Size | #6-32 |
| Head Diameter | 0.313" (7.94mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 0.938" (23.81mm) |
| Length - Below Head | 0.813" (20.64mm) |