05HV10N102KN
KEMET
Product No:
05HV10N102KN
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 1000PF 500V NP0 RADIAL
User Guide
Mfr KEMET
Series HV RAD-LDD Indust C0G HVHT200C
Package Bulk
Ratings -
Features High Voltage, High Temperature
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 1000 pF
Applications Downhole
Failure Rate -
Lead Spacing 0.170" (4.32mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.250" L x 0.150" W (6.35mm x 3.81mm)
Base Product Number 05HV10N
Height - Seated (Max) 0.220" (5.59mm)
Operating Temperature -55°C ~ 200°C