
NMB Technologies Corporation
Product No:
06020SA-12N-AL-00
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.8465
11.8465
10
11.31165
113.1165
25
10.63848
265.962
50
10.23435
511.7175
100
9.426375
942.6375
250
8.820408
2205.102
500
8.685736
4342.868
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NMB Technologies Corporation |
| RPM | 4400 RPM |
| Noise | 30.5dB |
| Width | 20.00mm |
| Series | 06020SA |
| Weight | 0.123 lb (55.79 g) |
| Package | Box |
| Air Flow | 20.5 CFM (0.574m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Locked Rotor Sensor |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.08 W |
| Voltage Range | 6 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Static Pressure | 0.210 in H2O (52.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 60°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 60mm L x 60mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 06020SA |
| Current Rating (Amps) | 0.090A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |