
NMB Technologies Corporation
Product No:
06025SS-24R-AT-D0
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.0655
8.0655
10
7.69785
76.9785
25
7.23938
180.9845
50
6.96445
348.2225
100
6.41459
641.459
250
6.002214
1500.5535
500
5.910596
2955.298
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NMB Technologies Corporation |
| RPM | 6000 RPM |
| Noise | 38.5dB |
| Width | 25.00mm |
| Series | 06025SS |
| Package | Box |
| Air Flow | 30.0 CFM (0.840m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Sleeve |
| Power (Watts) | 3.6 W |
| Voltage Range | 10 ~ 26.4VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Static Pressure | 0.410 in H2O (102.1 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 50000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 60mm L x 60mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 06025SS |
| Current Rating (Amps) | 0.150A |
| Operating Temperature | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |